Daniel Isaac

(1871-1956). Minister, administrator. He was educated at Union College, and began preaching in July 1897, in the South Dakota Conference. The following summer he and his wife went to Battle Creek, where they spent two years taking a nurse’s course. In January 1901 he resumed his work in the South Dakota Conference and remained there four years, during which time he was ordained. In the autumn of 1904 Isaac was called to Europe, where for one year he engaged in evangelistic work in Germany. Then he was sent to Russia, where he served as a conference president from October 1905 until June 1921. After a year of furlough to recuperate his health he entered the employ of the Wisconsin Conference and remained until September 1927, when he transferred to the Oklahoma Conference. Because of sick...

From the Seventh-day Adventist Encyclopedia. Published with permission from the Review and Herald Publishing Association.

Vertical Tabs